galtek galvano, 3d logo nyrstar turkiye temsilcisi galtek galvano www.nyrstarturkiye.com

ZAMAK ALAŞIMLARININ KULLANIM ALANLARI

Genel olarak zamak ailesine mensup alaşımların hepsi içerdikleri yüksek çinko miktarlarına bağlı olarak (>%94) yüksek korozyon direnci gösterirler. Geri dönüşümleri sağlanabilen zamak ingotları çevreye dost ürünlerdir. Üretim yöntemleri incelendiğinde nihai ürünün hidrolik pres ekipmanlı makineler aracılığı ile elde edildiği bilinmektedir. Bu sayede ergiyik metalin kalıp içersindeki boşluklara en kısa sürede çok yüksek bir basınç altında dolması sağlanır.

Zamak malzemesinin tüketiminin farklı kullanım alanlarına göre dağılımı Şekil 10‟da verilmektedir [4]. Yapı ve otomotiv sektöründe (Şekil 11) oldukça yüksek kullanım alanı olan zamak alaşımları elektronik cihazlarda; ev eşyalarında (Şekil 12) hazır giyimde; oyuncak, spor, büro makineleri, hırdavat, ziraat ve madencilikte kullanılan aletlerde hammadde olarak sıkça tercih edilmektedir.

Şekil 10 - Zamak malzemesinin tüketiminin farklı kullanım alanları.zamak kullanım alanları


Şekil 11 - Yapı ve otomotiv sektöründe oldukça yüksek kullanım alanına sahiptir.
zamak alaşımları otomotiv sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır


Şekil 12 - Hazır giyimde, oyuncak, spor, büro makineleri, hırdavat, ziraat ve madencilikte kullanılan aletlerde hammadde olarak sıkça tercil edilmektedir.
zamak kullanım alanları

Özellikle zamak2 'nin sergilediği yüksek mukavemet sayesinde metal plakaların yanı sıra mil yataklarında, aşınma etksinin yüksek olduğu yerlerde de kullanılabilir. Plastik enjeksiyon ekipmanları, metal şekillendirme kalıplarında kullanılan zamak2 bunun en iyi örneğidir.

KS alaşımlarının spinel döküm ile rahatça üretilebilmeleri sayesinde ise dekoratif parçaların üretiminde de sıkça tercih edilmektedirler. Son olarak çekme performansının önemli olduğu kullanım alanlarında tercih edilen zamak5 hammaddesi de, zamak3 'ten biraz daha yüksek performans beklenen bölgelerde kullanılmaktadır.

Kısacası Zamak yaşam alanımızın her yerinde kullanılmakdadır.

zamak alaşımları elektronik cihazlarda sıkca tercih edilmektedir
galtek galvabo logo 3D
Galtek Galvano Kimyasalları 2012 © Tüm Hakları Saklıdır